JAK EFEKTIVNĚ VYTŘÍDIT ŠATNÍK A PŘIPRAVIT HO NA JARO

Tulipány v každém květinářství, příslib hezkých zítřků ve vzduchu a nové vůně přírody budeme s každým dalším dnem vnímat stále ve větší míře a intenzivněji. Jaro s sebou nese mnoho krásna, které si rok co rok po mrazivé a často pochmurné zimní sezóně užíváme plni nadšení. S obdobím, kdy se příroda opět probouzí, se pojí i jakési nepsané pravidlo jarního úklidu. A to jak v domácnosti, kde zahrnuje generální úklid a vytvoření jarně laděné výzdoby, tak i na zahradě, terase či balkonu. Stejně tak je potřeba vyměnit zimní šatník za jarní. V našem článku vám poskytneme pár jednoduchých tipů, jak efektivně šatník vytřídit, co s vyřazeným oblečením a jaké nové oblečení do šatníku přivítat.

Sluníčko nás přímo vyzývá k protřídění šatníku!

ZIMNÍ BUNDY A KABÁTY PŘED ULOŽENÍM VYČISTĚTE

Zimnímu oblečení můžeme dát sbohem a sejít se s ním zase až za rok. Poděkujme mu za to, že nás celou zimu dokonale chránilo před chladem a mrazem tím, že mu dopřejeme pořádné vyčištění. S koncem zimní sezóny by všechny bundy a kabáty měly projít pořádným vyčištěním. Nejenže ho zbavíte viditelným nečistot, ale zároveň poskytnete materiálům láskyplnou péči, díky níž si uchovají svou kvalitu a krásu do další zimy, a tak mohou skvěle sloužit po dlouhé roky. Co lze vyprat doma, určitě vyperte a nechte pořádně proschnout. Vlněné či kašmírové oděvní kousky ocení péči profesionálů v čistírně, a tak se nebojte na ně obrátit. S jejich čištěním doma byste mohli napáchat více škody než užitku... Jakmile budete mít zimní bundy a kabáty čisté a suché, uložte je nejlépe v obalech a s odpuzovačem škůdců. Předejdete tak poškození šatními moly či zatuchnutí.

CO SI NECHAT A CO ZE ŠATNÍKU VYŘADIT

Třídění šatníků bývá kamenem úrazu hned z několika důvodů. Mnoho lidí považuje tuto činnost za nezábavnou, a tak jej nedokážou pečlivě vytřídit. Další se nedokážou nepotřebných věcí zbavit a šatník působí jako časovaná bomba. A jiní nekontrolovatelně nakupují nové oděvy, aniž by je následně dokázali všechny unosit. Pokud chcete vést svůj šatník v duchu udržitelnosti se zodpovědným přístupem jak k sobě samým, tak k přírodě a v neposlední řadě i k lidem, kteří oděvy tvoří, držte se několika důležitých zásad.

 • Buďte nekompromisní - co skutečně neunosíte, prostě musí pryč. O to, co si chcete ponechat, nadále pečujte, ať vám může dělat radost ještě během dalších let.
 • Pečlivost se vyplatí - prozkoumejte každý jednotlivý oděv. Možná objevíte něco, co vás přesvědčí buďto o jeho vyřazení nebo naopak utvrdí v ponechání.
 • Važte si oblečení - ke každému kousku přistupujte s láskou. Oblečení musel někdo vytvořit, važte si jeho práce i služeb, které vám poskytují. 

CO VYŘADIT

 • věci, které jste minimálně dva roky neoblékli
 • seprané, poničené oblečení
 • to, co vám nesedí či je nepohodlné
 • oblečení, které se vám sice líbí, ale nevíte jak a kam ho nosit
 • kousky, jež máte víckrát
 • zbytečné věci ,,na doma"
 • zbytečné slavnostní oblečení

CO SI NECHAT

 • oblečení, za kterým si skutečně stojíte, ve kterém se cítíte dobře a které nosíte rok co rok s velkou oblibou
Třiďte pečlivě a neberte si servítky

Efektivní šatník je založen na tom unosit všechno na maximum. To znamená, že by měl obsahovat kousky, s nimiž snadno vytvoříte velké množství kombinací. Proto by jeho součástí měly být základní alias basic oděvy, díky jejichž jednoduchým a čistým designům dosáhnete snadné kombinovatelnosti. Pro tvorbu efektivního šatníku (a to na jakékoli roční období) je potřeba urovnat si v hlavě myšlenky ohledně svých oděvů a především se soustředit na svůj osobitý styl. Tedy nepropadat každému trendu, ale vnímat to, co se vám opravdu líbí a co s vaší osobností maximálně koresponduje. S vytyčením konkrétního stylu jste o krok blíž k jednoduššímu a rychlejšímu vytřízení šatníku.

MÉNĚ JE VÍCE

Myslete na to, že efektivní šatník vyzdvihuje sílu a krásu jednoduchosti a upřednostňuje kvalitu nad kvantitou. A proto si během jeho třídění neustále vštěpujte do hlavy motto, které říká, že méně je více. Proto vyřaďte vše, co už není nositelné a je nenávratně poškozeno. Vyřaďte i všechno, co máte několikrát. Deset víceméně stejných oděvů je vám k ničemu. Stačí jeden či dva. Spoustě lidem přetéká šatník i z důvodu, že skladuje zbytečně moc domácího oblečení. Není potřeba mít desatery tepláky a patnáct mikin. Pryč s nimi. Ponechte si jen ty v nejlepším stavu, případně ty nejoblíbenější. Určitě nenosíte všechny, takže ty méně či vůbec nenošené zkrátka musí ze šatníku ven. Co se týče slavnostního oblečení, ani toho není nutné mít přehršel. Nechte si na návštěvu divadla, formálního večírku či plesu jedny až dvoje šaty, jednu elegantní košili, jedny společenské kalhoty nebo sukni. Bohatě to stačí. Pravděpodobně nikomu z nás nejsou cizí ukvapené nákupy. Nejeden z nás nakoupil bezhlavě nějaký módní kousek s přesvědčením, že jej bude nosit. Nestalo se tak. Všechny takové oděvy (které mnohdy mají i visačky) ze šatníku rovněž odeberte.

KAM S VYŘAZENÝM OBLEČENÍM

Až budete mít šatník zcela vytřízen a bude moct zase volně dýchat, proberte vyřazené oblečení ještě jednou a pečlivě ho prozkoumejte. Na základě jeho stavu máte hned několik možností, co s ním udělat, abyste se o něj postarali zodpovědně. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ ŽÁDNÉ ODĚVY NEVYHAZUJTE DO KONTEJNERU SMĚSNÉHO ODPADU! Tam nepatří. Pokud oblečení budete chtít vyhodit, tak jedině do textilních kontejnerů. V České republice naleznete sběrné textilní kontejnery od společností Diakonie Broumov, Potex, Dimatex nebo TextilEco. Oblečení do jejich kontejnerů vhazujte vždy uzavřené v nějaké tašce či pytli. Vhazujte pouze oblečení, které je možné dál nosit. Obsah z kontejnerů společnosti třídí a následně rozváží potřebným nebo spřáteleným second handům. Zbytek míří na skládku či do spaloven.

Poškozené a už nenositelné oblečení může před vyhozením ještě posloužit. Stará trička a mikiny můžete rozstříhat na cáry a použít jako hadry na úklid. A teprve až skutečně materiál doslouží, můžete se jich s čistým svědomím zbavit. Případně staré deky a povlečení mohou zamířit do psích útulků. Nositelné oblečení v dobrém stavu můžete věnovat do second handů, které je následně nabídne veřejnosti. Oděvy v perfektním a dobrém stavu můžete nabídnout i na různých internetových bazarech, z nichž pravděpodobně nejznámější je Vinted. Oblečení pak buďto vyměníte za jiné či prodáte. To samé lze praktikovat skrze facebookové skupiny.

Vyřazené oblečení můžete darovat i na další dobré účely. Mnoho azylových a dětských domovů dary v podobě oblečení uvítá. V České republice je i spousta módních návrhářů a designérů, kteří za pomoci upcyklačních procesů přetvářejí staré a nenošené oděvy do nových podob. Poradí si prakticky s čímkoli. Pokud jim darujete košili, dokážou ji přešít ve zcela nový top či sukni. Ze starého trička dokáží vytvořit slušivá tílka. Staré džíny znovu ožijí třeba jako batůžky.

Efektivní šatník vás bude bavit

JAKÉ NOVÉ JARNÍ KOUSKY ZAŘADIT DO ŠATNÍKU

Chcete-li váš šatník oživit novými oděvy, určitě se tomu nebraňte. Ale pro zachování efektivnosti šatníku neustále myslete na to, že je lepší dát přednost základním, pohodlným a osobitým kouskům, za něž byste dali ruku do ohně. Opakujte si - méně je více, méně je více, méně je více. Všechny basic vršky snadno zkombinujete s čímkoli - se sukní, s riflemi, šortkami i s plátěnými kalhotami. Neutrální barvy jsou rozhodně k užitku! Pokud však máte rádi výrazné barvy, není nutné na ně zanevřít. Jen je kombinujte velmi opatrně. Na jaro se bezesporu hodí veselé barvičky. Žlutá, růžová, červená i zelená k nim jednoznačně patří.

Šaty a sukně - oděvy, na které se ženy každý rok těší. Jakmile vykoukne sluníčko a teplota stoupne, velmi rády sahají právě po těchto oděvech. I v tomto případě k dosažení efektivního šatníku volte spíše neutrální kousky. Pokud však prahnete po vzorech, opět je nemusíte úplně shodit ze stolu. Jen si klaďte otázku, zdali je skutečně unosíte a jejich vzory a barvy vás neomrzí.

VNESTE JARO I DO SVÉ ŠPERKOVNICE

Jaro může prostupovat nejen šatníkem, ale i šperkovnicí a módními doplňky v podobě kabelek, tašek a batohů. Zaměřte se na šperky, z nichž vychází stejná pozitivní energie jako ze samotného jarního období. Vsaďte na přírodní prvky, které vaše uši, ruce i dekolty decentně a elegantně ozdobí.

Naše webové stránky používají cookies.